Історія кафедри
Кафедру було створено у 1990 році під назвою «Кафедра етики, естетики та культурології» і перейменовано у 2001 році на кафедру філософії та культурології. Це єдина в Чернігівській області кафедра відповідного профілю.
Засновником кафедри став знаний в Україні та за її межами спеціаліст з естетики – заслужений діяч культури, професор В.А.Личковах. Кафедра багато років є відомою плідними історико-філософськими, естетичними та культурологічними монографічними дослідженнями професора ЛичковахаВ.А., професораСтолярМ.Б., доктора культурології, доцента КолесникО.С., доцента МащенкаС.Т, доцента Чорного О.О., доцента ЦаренокА.В.. Проф. Столяр М.Б. в 2015р. стала лауреатом обласної премії імені Георгія Вороного за «вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки та сумлінну працю в галузі вищої освіти Чернігівщини». Раніше доцент МащенкоС.Т. став лауреатом обласної премії імені М.Коцюбинського за вагомий внесок в розвиток української науки та культури.

Найбільшу увагу в науковій діяльності кафедра надає субетнічному, регіональному виміру української філософії та культури. Тричі проведено Всеукраїнські Кулішеві читання з філософії етнокультури. З 2001 року колектив кафедри випускає наукову збірку “Вісник ЧНПУ” (серія «Філософські науки”). Проводяться міжнародні та всеукраїнські наукові конференції «Філософія етнокультури (морально-естетичні стратегії громадянського самовизначення)», «Феноменологія софійності в українській культурі. Запити філософських смислів у мові, мистецтві, літературі», «Ісіхазм в історії та культурі православного Сходу», «Чтения по истории и культуре Древней Руси», «Русь и Афон: тысячелетие духовно-культурных связей».
Кафедра традиційно відзначає День Слов’янської писемності і культури проведенням культурологічних читань “Духовний світ слов’янських культур”.
За 20 років на кафедрі захистили докторські дисертації М.Б.Столяр, О.С.Колесник; кандидатські дисертації — Т.В.Андрійчук, А.К.Адруг, О.Б.Величко, С.О.Явоненко, О.О.Явоненко, М.В.Ольховик, М.В.Каранда, Н.Є.Доній, В.І.Пуліна, Л.А.Чабак, А.В.Царенок, М.А.Загорулько. На кафедрі з 1998 року функціонує аспірантура з естетики, виконуються курсові, бакалаврські та магістерські роботи. Кафедра активно співпрацює із Інститутом філософії НАН України, Київським національним університетом імені Т.Г.Шевченка, Державною Академією керівних кадрів культури і мистецтв, національним педагогічним університетом імені М.П. Драгоманова, зарубіжними університетами в Ірландії, Італії, Польщі, Білорусі.
Кафедра проводить підготовку бакалаврів за спеціальністю «Середня освіта (Українська мова і література). Спеціалізація: Художня культура», а також магістрів спеціальності «Культурологія», забезпечуючи читання таких курсів як філософія, історія філософії, логіка, етика, естетика, релігієзнавство, культурологія, історія української культури, історія зарубіжної культури, історія образотворчого мистецтва, основи кіно, історія театру, музеєзнавство, філософія освіти, чисельні культурологічні спецкурси, які є наслідком імплементації наукових розвідок у навчально-виховнй процес.
Яскраві за формою та глибокі за змістом лекції викладачів кафедри отримують високі оцінки спеціалістів і студентів. Знання, що здобувають студенти, дозволяють їм успішно виступати на наукових конференціях, виборювати призові місця у конкурсах наукових робіт, отримувати рекомендації в аспірантуру з філософських та культурологічних спеціальностей. Провідні науковці кафедри, зокрема проф. Колесник О.С. виступила науковим керівником у декількох аспірантів з написання кандидатських дисертацій.
Наукова діяльність
Найбільшу увагу в науковій діяльності кафедра надає субетнічному, регіональному виміру української культури. Тричі проведено Всеукраїнські Кулішеві читання з філософії етнокультури. Публікують чернігівський культурологічний журнал «Дивосад». З 2001 р. колектив кафедри випускає наукову збірку “Вісник ЧНПУ” (серія «Філософські науки”). Проводяться міжнародні та всеукраїнські наукові конференції «Філософія етнокультури (морально-естетичні стратегії громадянського самовизначення)», «Феноменологія софійності в українській культурі. Запити філософських смислів у мові, мистецтві, літературі».
Кафедра традиційно відзначає День Слов’янської писемності і культури проведенням культурологічних читань “Духовний світ слов’янських культур”.
За 20 років на кафедрі захистили кандидатські дисертації Андрійчук Т. В., Адруг А. К., Величко О. Б., Явоненко С. О., Явоненко О. О., Колесник О. С., Ольховик М. В., Каранда М. В., Доній Н. Є., Пуліна В. І., Чабак Л. А., Царенок А. В. На кафедрі з 1998 року функціонує аспірантура з естетики, виконуються курсові, бакалаврські та магістерські роботи. Кафедра активно співпрацює із Інститутом філософії НАНУ, Київським національним університетом імені Т. Г. Шевченка, Державною Академією керівних кадрів культури і мистецтв, зарубіжними університетами в Росії, Польщі, Білорусі.
Склад кафедри

Столяр Марина Борисівна
Завідувачка кафедри філософії та культурології, доктор філософських наук, професор.
Maryna Stoliar
The Head of the Chair of Philosophy and Cultural Studies, doctor of sciences in philosophy, associated professor.
ORCID iD: 0000-0002-7643-3027

Кислий Анатолій Олександрович
Доктор філософських наук, професор кафедри філософії та культурології.
E-mail: a.kysliy@ukr.net
ORCID ID: 0000-0001-8988-8242

Ольховик Марина Володимирівна
Доцент кафедри філософії та культурології, кандидат філософських наук, заступник з навчальної роботи декана філологічного факультету.
Maryna Olkhovyk
Associate Professor of the Department of Philosophy and Cultural Studies, PhD in Philosophy, Associate Professor, Deputy Dean, Faculty of Philology
ORCID iD: https://orcid.org/ 0000-0003-2789-9194

Каранда Марина Василівна
Доцент кафедри філософії та культурології, кандидат філософських наук, доцент.
Maryna Karanda
The assistant professor of the Department of Philosophy and Cultural Studies, PhD in philosophy
ORCID iD: https://orcid.org/0000-0001-6748-2815

Пуліна Вікторія Іванівна
Доцент кафедри філософії та культурології, кандидат філософських наук, доцент.
Viktoriia Pulina
Associate Professor of the Chair of Philosophy and Cultural Studies, Candidate of Philosophical Sciences (PhD), Associate Professor.

Колесник Олена Сергіївна
Доктор культурології, доцент, професор кафедри філософії та культурології.
Olena Kolesnyk
Doctor of sciences in Cultural Studies, associated professor.
ORCID iD: 0000-0002-0597-6489

Царенок Андрій Вікторович
Доцент кафедри філософії та культурології, доктор філософських наук.
Andrey (Andrii) Tsarenok
Associate Professor of the Chair of Philosophy and Cultural Studies, Doctor of Philosophical Sciences.
ORCID iD: 0000-0002-9461-7305
Забезпечення освітнього процесу
Всі файли, що стосуються Забезпечення освітнього процесу знаходяться за посиланням нижче:
https://drive.google.com/drive/folders/1dSLot6bW_h9iZx0BPCq7Ksp4rNCd-S9p?usp=sharing
- Навчально-методичний-посібник-РРЦ.pdf
- Навчально-методичний-посібник-КБ.pdf
- Навчально-методичний-посібник-ІУК-ЄК.pdf
- Навчально-методичний-посібник-ІТЗК.pdf
Або тут:
ОС Бакалавр
Силабуси:
ОС Магістр
Силабуси:
- Сучасні-інфрмаційні-технології-в-навчальному-процесі-.pptx
- Філософія.pptx
- ФО.doc
- Філософія-освіти.doc
- Музеєзнавство.doc
- Культурологічна-практика.doc
- ІЗК-1.doc
- УКЄК.doc
- ІТЗК-Відродження-та-Новий-час.doc
- Українознавство.doc
- Культурологія-магістр.doc
- Культурологія-бакалавр.doc
- Компаративна-міфологія.doc
- ІТЗК-ХІХ-ХХ-ст..doc
- Культурологічна-інтерпретація.doc
- Культура-народів-Африки-та-Азії.doc
- АПСЗК.doc
- Українська-культура-в-сучасному-світі-1.doc
- ТХК-1.doc
- Педпрактика-ХК.doc
- Основи-сценарної-майстерності-3.doc
- Основи-кіно-1.doc
- Муз.культура.doc
- МСКД-1.doc
- МВХК-1.doc
- Історія-театру-1.doc
- Естетика-3.doc
- Силабус-МВКД.pdf
- Силабус-МВК.pdf
- Силабус-Культурологія.pdf
- Силабус-КМ.pdf
- Силабус-КІ.pdf
- Силабус-КБ.pdf
- Силабус-ІТЗК.pdf
- Силабус-ВС.pdf
- Силабус-ВАП.pdf
- Силабус-АА.pdf
Міжнародне співробітництво

Науково-громадська діяльність
Нормативні документи
- План-роботи-кафедри.doc
- Графік-консультацій.pdf
- Посадова-інструкція.-Професор.pdf
- Посадова-інструкція.-Завідувач-кафедри.pdf
- Посадова-інструкція.-Доцент.pdf
- Положення-про-кафедру-філософії-та-культурології.pdf
Робота зі стейкголдерами

Студентське життя





Грант 2020
- Феномен-страху-та-філософські-антифобіальні-практики.doc
- Специфіка-інтерпретації-творів-західного-мистецтва-в-тоталітарних-суспільствах-.pptx
- Соціально-філоофські-та-етичні-мотиви-в-надрах-європейського-театру-та-кіно-ХХ-ХХІ-століття.pptx
- Інтерпретація-як-дискурс.-Основні-культурні-парадигми-та-їхні-інтерпретації-в-сучасному-мистецтві.pptx
- Європейські-антитоталітарні-практики.-Практикум.pdf
- Демократичні-європейські-цінності-а-антитоталітарному-кінематографі-та-театрі-другої-половини-20-початку-21-століть.pptx