Шашкевич Маркіян Семенович

 Маркіян Шашкевич (6 листопада 1811 – 7 червня 1843) – апостол українського слова, зачинатель нової української історії в Галичині, речник відродження західноукраїнських земель, головний співтворець «Руської трійці» та центральний співець «Русалки Дністрової» – альманаху, який пробудив українську національну свідомість, людина, котра своїм надміру коротким життям показала нашу самобутність, єдинство, повернула нашу загублену душу. Богдан Лепкий казав про Маркіяна Семеновича:”Він перший вивів нас з зачарованого галицького кружка, поза галицькі рогачки на широкий шлях українства. Він розширив таким чином наші виднокруги в безконечність. Для галицької України зробив те, що роблять генії для свого народу — вказав нам шлях поступу“.

Декілька цікавинок із життя Маркіяна Шашкевича:

1. За все життя поета не зберіглося жодного його портрета, але Микола Устинович описує так:”Шашкевич був середнього росту, тонкою будови і м’ягеньких рис лиця. Синє і сумнеє око., юно русе волосся і ніжність постави надали його подобі щось дівочого. Високе його чоло було уже в молоді роки пописане плужком глибоких думок… На лиці одбивалась якась-то тужливість і терпіння…“

2. Маркіян Семенович є автором першої книжки, яка була написана українською мовою “Русалка Дністровая”

3. У 1831 році Шашкевича було виключено з семінарії за порушення семінарського режиму й “вільнодумство”. Це призвело до того, що рідний батько відмовився від сина.

4. Щодо літературної спадщини, то вона невелика: три десятки поезій, романтичне оповідання “Олена”, переспіви та переклади із староруської, чеської польської та сербської мов.


Створено записів: 185

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожі записи

Почніть набирати текст зверху та натисніть "Enter" для пошуку. Натисніть ESC для відміни.

Філологічний факультет