Іван Іванович Манжура – Цікаві факти

(1951-1893) поет, фольклорист, етнограф.

Він не пам’ятав матері, яка померла дуже рано. Разом із батьком-службовцем він обійшов 12 губернських міст. Вже у 9 років став сиротою.

Всього Іван Манжура зібрав близько 900 українських пісень. Серед них духовні твори, колядки, щедрівки, весільні, поховальні, про тварин.

1890 рокувийшла збірка «Казки, приказки і таке інше, записані в Харківській та Катеринославській гүберніях», 1894 року – «Малоросійські казки, перекази, прислів’я, повір’я, записані в Катеринославській губерніі».

Був на утриманні О. Потебні. Той віддав хлопчика до гімназії, але з шостого класу його виключили “за непокору”. О. Потебня допоміг Іванові вступити до ветеринарного інституту, однак через рік “неблагонадійний” був виключений без права вступу до будь-якого навчального закладу.

20-річний Іван Манжура поселився в Катеринославі, перебивався випадковими заробітками. Напевно, саме тому він і взяв собі псевдонім Іван Калічка. Жив серед робочого люду, вивчав його мову, збирав фольклор.

Через декілька років Манжура став добровольцем сербської армії. Після поранення Іван повернувся до Катеринослава. Там його охопив дух Григорія Сковороди: він ходив степами Запорожжя, ночував під небом, збирав фольклор.

Обідраного, голодного 42-річного поета запорозьких степів знайшли перехожі на вулиці Катеринослава та поховали убратській могилі Севастопольського кладовища.


Створено записів: 185

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожі записи

Почніть набирати текст зверху та натисніть "Enter" для пошуку. Натисніть ESC для відміни.

Філологічний факультет