Невже восьмий?

Так, театр «EX LIBRIS» на початку літа завершив восьмий театральний сезон. Жодні пандемії та віруси не зломили бажання говорити з Вами мовою драматичного мистецтва. Тому час пригадати, скільки всього пережито за цей сезон разом із глядачами! 

У вересні 2020 відбулася прем’єра вистави за мотивами роману у жанрі кіберпанк, класика американської літератури, Філіпа Діка – «Потьмарення» у постановці актора обласного драматичного театру Євгена Бондаря. Вистава реалізована як частина проэкту бюджету участі №9 «Соціальна творчість студентського театру «EX LIBRIS»: свобода від наркотиків». Хочемо ще раз висловити подяки співавторам та виконавцям проєкту – Тетяні Маринащенко, Ярославу Каранді, Ользі Дей, Сергію Забарі і рідному Національному університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, зокрема філологічному факультету та кафедрі філософії і культурології, де знають, люблять і допомагають студентському театру «EX LIBRIS» існувати та творити.

Що за історію ми показали глядачу у «Потьмаренні»? Історію про поліцейського під прикриттям, який став наркоманом. Хтось вигукне: «Провокація! І так тих покидьків повно на вулицях і у соціальних мережах!». Так! Саме тому проєкт був гостро необхідний молоді. На 10 -й хвилині показу про гаджети забували навіть скептично налаштовані глядачі та занурювалися у жорстоку і експресивну історію про вибір, який руйнує життя. У вечірки і галюцінації. У ломку. У саму смерть. І розуміли: нагоди кохати, помилятися, виконувати свій обов’язок, мріяти, веселитися, бажати кращого життя може вже не бути… 

Важливим моментом проєкту стало проведення масштабного онлайн-конкурсу рецензій на «Потьмарення», який завершився у жовтні. Молодь була активною! Із декількох десятків дописувачів ми відібрали фіналістів, яких відзначили подарунками у тісній співпраці з міським управлінням культури та туризму і його очільником Олександром Шевчуком, разом з начальницею відділу туризму та промоції Катериною Литвин.

Із приємностей відзначимо, що колектив взяв участь в дистанційному IV Всеукраїнському фестивалі-конкурсі «Під маскою легенд» – 2020, де вистава «Потьмарення» перемогла у п’яти номінаціях, зокрема, визнана кращою молодіжною виставою.

Дієвим засобом боротьби з усілякими осінніми депресіями, став, на початку листопаду, насичений виїзний тренінг від Євгена Бондаря для всього «Еx LIBRS». Креативні вправи виконувалися біля вишуканого каміну, бо гостини приймав Музей “Старобілоуський історичний комплекс”. А згодом, ще й 5 студійців тримали 8 годин інтенсивного воркшопу на школі акторської майстерності НСТДУ у Чернігівськькому обласному академічному музично-драматичному театрі ім. Т.Шевченка. 

У грудні театр «EX LIBRIS» огорнула передсвяткова «лихоманка» і наслідками стала благодійна акція. Ми записали у ГО «Голос батьків» 77 відеозвернень до дітей з особливими потребами. Актори перевтілилися у три пари Дідусів Морозів та Снігурок, щоб нагадати дітям, що добро існує на цьому світі, а чарівники живуть поруч. 

Продовжуючи тему свят, ми спробували в цьому сезоні свої сили в ремеслі короткого метру і зняли «Сучасні Різдвяні історії». Хотілося зворушити Миколу Васильовича Гоголя нетривіальною інтерпретацією його творів. Фільм з гумором оповідає про молодіжні реалії та Різдвяні чернігівські традиції. Стрічку можна переглянути на ютубі та сміливо використовувати вчителям у освітньому процесі. 

Наступним доробком, під крилом режисера Євгена Бондаря, стала лірична комедія за мотивами трьох різдвяних новел О. Генрі – «Мандарини». Вистава ненав’язливо розповіла про важливість сім’ї, бажання змінюватися на краще, знаходити в людях щось хороше та вміти прощати. Атмосферу американського старого доброго Різдва початку XX століття кожен з присутніх відчув через музику кантрі та наскрізний образ мандаринів. Після вистави глядачів залучили до інтелектуального, але й жартівливого шоу, яке поглибило знання з новелістики О.Генрі. Прикментно, що ця вистава стала дебютною для драматургічного співавторства Олександра Білогури і Марини Каранди.

Весною «екслібрісівці» мали квітучий настрій і створили поетично-драматичний перформанс «Повернення Мавки». По суті, це був показ модного дизайнерського одягу з колекції Ольги Костюченко. Творчий експеримент відбувся на локації чернігівського художнього музею імені Галагана. А-капельний спів Дарини Сороки, поезія величних Лесі та Ліни, зрежисовані Мариною Карандою, вписали нову сторінку у життя Мавки і Лукаша. На цей раз щасливу.

Завершився восьмий театральний сезон парадоксом. Точніше, виставою-парадоксом «Кораблі. Кораблі?». Подражнивши вдосталь терплячого глядача рекламою у експериментальному форматі, ми прагнули зустрітися в кінці цього сезону з ним красиво. І це трапилося! Такого ще не було! За основу вистави взято повість Олександра Гріна «Багряні вітрила» та поєднано з поезією М. Гумільова, Й. Бродского, В. Сосюри, Л. Костенко, В. Симоненка, П. Неруди, С. Маларме, В. Висоцкого. Мікс? Так. Постмодерний, сміливий. Уявіть, поезію можна розглядати як барви, засіб для драматичного письма. Лірика торкнулась душі, бо проросла в парі з живою музикою та пластичною етнічною хореографією. Так, вперше втілено нерозважальний мюзікл! І лишили глядача з ошаленілим серцем та солоним присмаком на вустах. І з питаннями про себе, світ, мрії і бентежності віри. Режисувала виставу художній керівник театру Марина Каранда, а живу музику творили молоді і драйвові Влад Шмай, Євгенія Ребенок, Дарина Сорока та Олексій Бурий.

Тож говоримо без перебільшень: восьмий театральний сезон був насиченим, експериментальним, емоційним. Театру «EX LIBRIS» завжди є що сказати цьому світу. А особливо хочемо подякувати тобі, глядачу, що радієш і сумуєш разом з нами. За подробицями мистецького процесу можна слідкувати у нашій офіційній групі на фейсбуці або у інстаграм. Приходьте дуріти від щастя і жорстоко обманюватися, читати і перечитувати, надихатися і окрилюватися у “EX LIBRIS”. До зустрічі у дев’ятому сезоні!


Автори: Кандидат філософських наук, доцент Марина Каранда
Студент 4 курсу філологічного факультету Олександр Білогура

Створено записів: 185

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожі записи

Почніть набирати текст зверху та натисніть "Enter" для пошуку. Натисніть ESC для відміни.

Філологічний факультет